B A R K A – Gregurka

Môj prvý karelák – a sen sa stal skutočnosťou….

http://www.barka.6f.sk/wp-content/uploads/2011/03/IMG_0206.jpg

Od útleho detstva ma fascinovali psy. Nakoľko som z poľovníckej rodiny, tak to boli samozrejme stále poľovné psy, ako hrubosrstý jazvečík, Bavorský farbiar….Pri mojom prvom kontakte s Karelským medvedím psom mi toto plemeno učarovalo, a drží ma to do dnešných dní, samozrejme táto ” láska ” sa neskôr rozšírila aj na lajky. Môj prvý kontakt s Karelským medvedím psom bol na Vojenských lesoch a majetkoch a jeho majiteľom bol riaditeľ pplk.M. Horváth. Po tomto stretnutí som stále túžila toto plemeno vlastniť, ale to mi ešte niekoľko ďalších rokov nebolo umožnené,nakoľko môj otec, dlhoročný poľovník a chovateľ jazvečíkov k tomuto plemenu nemal bližší vzťah. Samozrejme som túžila vlastniť fenku, ale zohnať šteniatko tohto krásneho plemena bolo priam nemožné, nakoľko v tých rokoch ich na Slovensku veľa nebolo. Až raz…. jeden známy mi povedal, že v meste Veľká Lomnica je chovný pes, u ktorého bol páriť fenu jeden chovateľ z Lipan pán J. Šoltýs. Neskôr sme tohto pána aj kontaktovali, ale bolo nám oznámené, že už je voľný iba jeden psík. Doma sme sa zhodli na tom, že ak to má byť Karelský medvedí pes, tak iba fenka.  Po ďalšom rozhovore s pánom Šoltýsom sme sa dohodli, že z ďalšieho vrhu si zoberieme fenku. Po necelom rok nám tento pán zavolal, že šteniatka sú na svete, a že teda si pre jednu fenku môžme prísť.Tá cesta dva dni pred Vianocami bola vo veľkej fujavici strastiplná, ale tešil ma pocit, že konečne budem mať svoju vlastnú prvú kareláčku. Na výber boli dve fenky, jedna bola tmavá, kde prevládala čierna farba s bielym pásikom cez hlavu, tá druhá bola svetlejšia, ktorá mala biely krk, biele labky. Od nášho príchodu k majiteľovi mi padla do oka tá tmavšia, živšia a volala sa Barka. Už v tomto veku cca 6 týždňov sa javila ako veľmi živá a temperamentná fenka – ktorá napĺňala moje predstavy o karelákoch. Samozrejme majiteľ sa ma stále pýtal, ktorú si vyberiem, na čo moja odpoveď bola – je to Barka. Na môj veľký smútok mi bolo oznámené, že u tejto fenky sa pohráva s myšlienkou, že si ju asi ponechá do ďalšieho chovu. Stále som ho presviedčala, že ja chcem práve túto fenku. Po dlhom presviedčaní pán Šoltýs s týmto súhlasil, ale s podmienkou, že túto neskôr uchovním. To sa žiaľ nikdy nepodarilo. Barku nám nakoniec predal za nižšiu cenu, na akej sme sa pôvodne dohodli, čím by som chcela tomuto pánovi aj touto cestou zo srdca poďakovať.
Po príchode domov som na tvárach mojich rodičov veľké nadšenie z tohto plemena nebadala. Trochu ma to zamrzelo, nakoľko som bola presvedčená, že je to to pravé plemeno pre mňa. Čo dokázala spraviť táto fenka s členmi mojej rodiny, ako si získala srdcia všetkých, svojím výzorom špica, najmä svojou povahou a pracovitosťou v lese, to sa nedá slovami opísať, to musí človek zažiť…..
Už vo veku necelých dvoch mesiacov sme ju zobrali na prvú dohľadávku jeleňa, samozrejme, že tohto jeleňa dohľadávali jazvečíky, ale aký záujem o zver a kvapky krvi prejavovalo to malé šteniatko, tak to sme predtým u žiadneho psíka v jej veku nebadali. Barka bola pustená volne, pobehovala okolo nás, a čo nás všetkých prekvapilo, tak to bolo to, že na každom ležovisku tohto jeleňa bola trochu pred nami. Táto dohľadávka bola úspešná, nakoľko sa podarilo jeleňa dostreliť.  Po príchode k jeleňovi sme Barku pustili k nemu, aby sme videli, ako sa prejavuje. Okamžite začala intenzívne hlásiť, samozrejme že nie tak ako dospelé psy, ale aj tak sa jej tá malá papuľka nezavrela.
Zhruba vo veku jedného roka už Barka išla na svoju samostatnú dohľadávku jeleňa, ktorej sa zúčastnilo viac zamestnancov Vojenských lesov, samozrejme poľovníkov, ktorí predtým nepoznali toto nádherné plemeno, ba nevideli ani prácu týchto psov v lese pri dohľadávke. Nakoľko nepoznali toto plemeno, odmietali, aby som Barku pustila na dohľadávku na voľno, ale aby sme sa pokúsili tohto jeleňa dohľadať na vodítku. Pri tejto dohľadávke sa vyskytlo viacero problémov, ktoré vznikli práve preto, že nikto veľmi presne nevedel, akým štýlom tieto psy dohľadávajú. Barka sa od samého začiatku ťahala smerom do mladiny, ktorá bola pod nami, ale keďže bola na vodítku, stále sme ju vrátili na stopu, ktorú bolo vidieť, nakoľko bolo dosť veľa snehu a jeleň veľa farbil. Prešli sme zhruba jeden kilometer, neustále sme nachádzali ležoviska tohto postreleného jeleňa, ako na potvoru sa zhoršovalo počasie, husto snežilo, zvečerievalo sa, a viditeľnosť sa veľmi rýchlo znižovala. Aj keď veľmi neradi sme dohľadávku museli prerušiť do nasledujúceho dňa. Ďalší deň ráno sme sa vybrali pokračovať v dohľadávke na mieste, kde sme nasledujúci deň skončili. Táto dohľadávka pokračovala veľmi obtiažne, nakoľko v noci nasnežilo cca desať centimetrov nového snehu. Aj napriek týmto problémom sme nachádzali ďalšie ležoviská z predchádzajúceho dňa. Táto stopa sa v oblúku vracala späť do blízkosti nástrelu, práve do mladiny, kde sa Barka už pri prvej dohľadávke trhala. Pred mladinou sme našli ešte jedno ležovisko, kde sme ju nakoniec pustili na voľno, načo zhruba po piatich minútach začala hlásiť postreleného jeleňa, ktorého otec neskôr dostrelil. Všetci boli veľmi prekvapení jej prácou, ale najmä tým, ako dokázala zadržať až do príchodu strelcov jeleňa, ktorý bol postrelený na zahnú nohu. Ukázala nám, v čom toto plemeno psa vyniká. Všetko to čo vedela sa naučila sama a to každodennými vychádzkami do lesa.
Táto fena Barka sa dožila 14 rokov počas ktorých nám preukazovala nesmierne služby a to najmä úspešnými dohľadávkami poľovnej, prevažne jelenej zveri, ktorej počet sa pohybuje nad hranicou 80 kusov čím pred znehodnotením zachránila cca 5 500 kg zveriny.
Jej prínos pre mňa, ako majiteľku tejto fenky nespočíval iba v samotných dohľadávkach zveri, ale aj tým, ako celých 14 rokov preukazovala svoju oddanosť, priateľstvo a lásku.

Ako poďakovanie za jej neopakovateľné služby vznikol aj tento článok, ktorý verím zaletí aj do jej psieho neba…..

http://www.barka.6f.sk/wp-content/uploads/2011/03/20.jpg

http://www.barka.6f.sk/wp-content/uploads/2011/03/7.jpg

http://www.barka.6f.sk/wp-content/uploads/2011/03/Barka.jpg

Updated: 26. apríla 2013 — 13:37